IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۶/۲۴
مطالب و تازه های مهندسی بدون دیدگاه

استفاده از ضایعات پلاستیکی در بتن

تحقیقات محققین دانشگاه Bath انگلستان نشان داده است که با بکارگیری پلاستیک های زایداتی به جای شن و ماسه مورد استفاده در بتن را می توان سازه هایی با استحکام بیشتر به وجود آورد.

این مطالعه که در همکاری با دانشکده مهندسی Goa هند انجام شده بود، به وسیله بخش ساخت و ساز هند و به دلیل کمبود شن و ماسه در این کشورحمایت شد. تخمین زده می شود که بیش از ۲۰ میلیارد بتن در هر سال تولید می شود وکه نشان می دهد بتن دومین ماده مصرفی جهان بعد از آب شیرین است. ماسه معمولا ۳۰ درصد از هر مخلوط بتن را تشکیل می دهد. با توجه به جایگزینی ۱۰ درصد از این شن و ماسه با ذرات پلاستیکی ریز خاک، تخمین زده می شود که بیش از ۸۰۰ میلیون تن شن و ماسه می تواند ذخیره شود.

پلاستیک در بتن

این تحقیق در مجله Construction & Building Materials منتشر شده است. در این تحقیق، تاثیر پنج پلاستیک رقیق شده بر روی مقاومت ساختار لوله های بتنی و سیلندر مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان می دهد که استفاده از قطعات pet  به دست آمده بطری های پلاستیکی بازیافتی بهترین نتایج را را روی بتن می دهند و مقاومت فشاری  MPa54 مشابه با مشابه با بتن تولیدی از شن و ماسه را می دهند.

 این تحقیق بر روی افزودن پلاستیک متمرکز شده بود تا نشان دهد می توان در عین استفاده از حداکثر این ضایعات در بتن استحکام آن را کاهش نداد.  “دکتر Ball، از گروه معماری و مهندسی عمران دانشگاه  Bath ، ادعا می کند: “با استفاده از ۱۰ درصد از حجم پلاستیک ضایعاتی تولیدی در جهان در بتن می توان از مصرف ۸۲۰ میلیون تن شن و ماسه در این ماده کم صرفه جویی کرد.”

بتن

“خواص هایی نظیر نوع پلاستیک و اندازه و شکل ذرات بر روی مقاومت بتن تاثیر می گذارد. اگر بتوانیم بهترین ویژگیهای “شن و ماسه پلاستیکی” را شناسایی کنیم، ممکن است قادر به افزایش افزودنی های مجاز و بدون آسیب رساندن به خواص باشیم. همچنین عوامل مهمی مانند رئولوژی مخلوط، دوام و عملکرد در مقابل  آتش سوزی وجود دارد که می تواند بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. ”

ضایعات پلاستیک

دکتر Ball  می گوید که در جایی که خطر کاهش استحکام بتن وجود داشته باشد روش های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند.

 با توجه به تحقیقات دکتر Orr، افزودن ترکیبات سنتتیک مانند پلاستیک به بتن به طور کلی آن را تضعیف می کند. این امر به این دلیل است که ترکیبات پلاستیکی مانند مخلوط شن و ماسه با سیمان اتصال برقرار نمی کنند.  با این وجود همچنان می توان مقداری پلاستیک را به بتن اضافه کرد تا در عین داشتن مقاومت کافی،  مقدار قابل توجهی از شن و ماسه بتواند ذخیره شود.

دکتر Orr، که قبلا عضو دانشگاه Bath  بوده و در حال حاضر استاد سازه های بتنی در کمبریج است گفت: “چالش اصلی ما محدودیت میزان استفاده از پلاستیک با توجه به محدودیت های استحکام بتن تولیدی بود.” . “این واقعا ارزشمند است که بتوانیم با استفاده از پلاستیک که بازیافت آن بسیار سخت می تواند باشد در بتن، هم از پلاستیک زائداتی استفاده کنیم و هم از میزان مصرف شن و ماسه بکاهیم.”

 این پژوهش اخیرا جایزه اطلس را برای تاثیر بالقوه جامعه در سراسر جهان دریافت کرده است. دکتر Orr ادعا می کند که تیم در حال تحقیق در مورد منابع جدیدی برای مواد پلاستیکی است.

 او توضیح داد: “پلاستیکی که ما در مخلوط ها استفاده می کنیم، محصولاتی از سایر پروسه های صنعتی است.” “به عنوان مثال – لنزهای اپتیکی پلاستیکی مورد استفاده در عینک، زباله های پلاستیکی ریزشده را تولید می کند که به طور معمول به محل دفن زباله ها فرستاده و یا سوزانده می شوند. بنابراین شما می توانید استدلال کنید که انرژی اضافی مورد نیاز برای استفاده از این ماده در بتن وجود ندارد، ما از مواد زائد از فرایندهای دیگر استفاده می کنیم. “

نظر