IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مطالب و تازه های مهندسی بدون دیدگاه

سیستم خنک کننده تابشی (Radi-cold) که به هزینه و انرژی کمی نیاز دارد، آماده برای استفاده جهانی است.

سیستم خنک کننده تابشی

خلاصه:

مهندسان توانسته اند با موفقیت سیستم خنک کننده تابشی بسازند که قادر به خنک کردن ساختمان ها به صورت پیوسته و شبانه روز می باشد. این پیشرفت میتواند کارایی نیروگاه های برق را در تابستان افزایش دهد و کنترل دمای خانه ها، محیط های کسب و کار، خدمات و صنایع را با راندمان بهتر و سازگارتر با محیط زیست بکند.

خنک کننده تابشی

 مهندسان دانشگاه های کلاردو و ویومینگ توانسته اند با موفقیت سیستم خنک کننده تابشی بسازند که قادر به خنک کردن ساختمان ها به صورت پیوسته در  شبانه روز می باشد. این پیشرفت میتواند کارایی نیروگاه های برق را در تابستان افزایش دهد و کنترل دمای خانه ها، محیط های کسب و کار، خدمات و صنایع را پر بازده تر و سازگارتر با محیط زیست بکند.

تحقیقات جدید نشان داده اند که چگونه می توان با استفاده از ترکیب مواد ارزان قیمت ارگانیک -غیرارگانیکِ خنک کننده تابشی به ابعاد حدودی ۱۴۰ فوت مربعی (۱۳ متر مربع) در سقف خانه ها، یک سیستم خنک کننده طبیعی ایجاد نمود که تقریبا هیچ برقی مصرف نمیکند.

 دانگلینگ جاو، محقق و نویسنده اصلی این مقاله و دارای مدرک تحصیلی پسادکترا در دپارتمان مهندسی مکانیک این دانشگاه میگوید:« شما میتوانید این پنل هارا روی سقف خانه یک خانواده قرار داده و نیاز های سرمایی خود را برآورده بکنید.»

وقتی اجسام گرم می شوند امواج مادون قرمز منتشر می کنند تا دمای آن ها کاهش یابد. این مساله در مورد کره زمین نیز صادق است. پروفسور یانگ می گوید: «کره زمین به خاطر گرمای جذب شده از نور خورشید گرم می شود و در نتیجه اشعه مادون قرمز منتشر میکند در عین حال در طول شب به خاطر تابش ماون قرمز دمای زمین کاهش می یابد.»

فیلم تولیدی محققین نیز به همین ترتیب عمل می کند. این مواد در عین اینکه تقریبا تمام نور خورشید را منعکس می کنند اجازه می دهند گرمایی که در داخل جسم ذخیره شده است تا جایی که ممکن است رها شود و آن را از هوای اطراف خود حتی در تابش نور خورشید در وسط روز خنک تر نگه دارد.

دکتر ین دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه کلاردو گفت:« موادی که ما اکنون میتوانیم با هزینه کم تولید کنیم، مزایای قابل توجهی دارند.»

پروفسور تان دانشیار دانشکده مهندسی عمران و معماری دانشگاه وایومینگ می گوید: « ما می توانیم از این مواد در سقف ساختمان ها استفاده کنیم یا حتی می توانیم با آنها تجهیزاتی در مقیاس بزرگ بسازیم که مزایای چشمگیری نسبت به سیستم های تهویه معمولی که برق زیادی را مصرف میکنند دارند.»

محققان سیستم خود را در محیط بیرون و در شرایط متفاوت آب و هوایی از جمله در وزش باد، بارش برف و باران و محیط شرجی امتحان کردند. در آزمایش هایی که در ماه های آگوست و سپتامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد، مدل اختصاصی که ساخته بودند توانست محفظه پر آبی که با ماده پوشانده شده بود را ۲۰ درجه فارنهایت (معادل ۱۱٫۱ درجه سلسیوس) سرد تر از محیط اطرافش نگه دارد. گفتنی است که این آزمایش در ساعت ۱۲٫۵ الی ۳ ظهر که شدیدترین تابش خورشید تابستانی در آن زمان است، انجام شد.

دکتر یانگ می گوید: «ما مدلی ساخته ایم که در شرایط واقعی و عملی به خوبی کار می کند. ما توانسته ایم با سرعت از ساخت مواد به ساخت سیستم های کاربردی حرکت کنیم. مدل RadiCold می تواند یک راه حل مناسب و کامل برای خانه ها، محل های کسب و کار، نیروگاه ها، تأسیسات شهری و تجهیزات مراکز داده (دیتا سنتر) باشد.»

همکاران دیگر این مطالعه شامل دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه کلاردو به نام های “آبلیمیت آیلی”، “یا اُ زای” و همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد “جی تا لو”، “دیلان کید” از دانشکده مهندسی مکانیک می باشند.

آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته وزارت انرژی ایالات متحده،  تامین مالی پروژه را بر عهده گرفته و این پروژه با نام RadiCool لایسنس دریافت کرده است.

منبع: ایروتکس

نظر