IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۱۰/۱۵
مطالب و تازه های مهندسی بدون دیدگاه

نانو فیلتر تصفیه آب

 یک تیم در استرالیا ادعا می کند که نانو فیلتر تصفیه آب طراحی شده توسط آن ها میتواند آب کثیف را ۱۰۰ برابر سریعتر از تکنولوژی فعلی تمیز کند.

نانو فیلتر تصفیه آب

دکتر علی ضوابطی محقق دانشگاه RMIT در این باره میگوید: آلودگی آب یکی از چالش های قابل توجه جهانی است. از هر ۹ نفر یک نفر دسترسی به آب تمیز در محیط زندگی شان ندارند.

ضوابطی میگوید: آلودگی فلزات سنگین باعث مشکلات جدی بهداشتی می شود و مخصوصاً کودکان آسیب پذیر تر هستند.نانو فیلتر ها پایدارتر، سازگارتر با محیط زیست و کم هزینه است. تحقیقات ما نشان داده که این فیلتر در از بین بردن سرب و روغن از آب کاربرد دارند و همچنین می دانیم که پتانسیل این را  دارد که سایر آلودگی های معمول آب را نیز هدف قرار دهند.تحقیقات قبل ما نشان داده است که مواد مورد استفاده ی ما در فیلتر ها حتی بر جذب آلاینده هایی مانند جیوه،سولفات ها و فسفات ها موثر است.

توسعه و پشتیبانی مالی این نانوفیلتر های جدید می تواند یک راه حل ارزان و سریع برای مشکل آب کثیف باشد. بر طبق نتایج دانشگاه RMIT فرایند شیمیایی فلز مایع که توسط محققان توسعه یافته است می تواند در زمینه های مختلفی در صنعت از جمله الکترونیک، اپتیک، غشاها و کاتالیزگرها استفاده کرد.

دکتر ضوابطی می گوید: این تکنیک به طور بالقوه ارزش قابل توجه صنعتی دارد از آنجایی که میتوان به راحتی ارتقا داد،فلز مایع را میتوان دوباره به چرخه برگرداند و استفاده کرد و این فرایند نیاز به زمان واکنش کوتاه و دمای پایین دارد.

پرفسور کوروش کلانتر زاده، استاد افتخاری RMIT، عضو برجسته انجمن تحقیق استرالیا و استاد مهندسی شیمی در UNSW میگوید: فرآیند شیمیایی فلز مایع  مورد استفاده در این فرایند میتواند به شکل های مختلف در بیاید و رشد کند و یا به عنوان ورقه های نازک که در ساخت نانوفیلتر ها یا نانوفیبر ها مورد استفاده قرار می گیرند در بیایند.رشد و گسترش این مواد به طور معمول به قدرت، دمای بالا، زمان پردازش گسترده و استفاده از فلزات سمی نیازمند است که فلز مایع شیمیایی از همه  این مسائل اجتناب می کند.بنابراین جایگزین خوبی است.

محققان با ترکیب گالیوم با آلومینیوم آلیاژی را تولید می کنند که هنگامیکه این آلیاژ در معرض آب قرار می گیرد نانو ورقه های نازک ترکیبات اکسید آلومینیوم به طور طبیعی در روی سطح افزایش مییابند.این لایه های نازک اتمی که به شکل چروک  در می آیند به شدت متخلخل و دارای منفذ های زیادی هستند که باعث می شود که آب به سرعت عبور کند و ترکیبات اکسید آلومینیوم آلودگی ها را جذب کند.آزمایشات نشان میدهد که نانو فیلتر ها ساخته شده از ورقه های نازک در حذف سرب از آب و همچنین در جداسازی روغن از آب موثر بوده است.

ادعا شده است که این فرایند هیچ زباله ای تولید نمی کند و تنها نیازمند آب و آلومینیوم است و فلز مایع بعد از هر فرایند دوباره بدون تغییر به چرخه باز میگردد.

منبع: ایروتکس

نظر