IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۶/۰۶
سایر مطالب بدون دیدگاه

پروژه تحقیقاتی خارج از کشور

پروژه تحقیقاتی

یکی از مواردی که دانشجویان و متخصصین کشور توجه خاصی به آن دارند مساله پیدا کردن پروژه در خارج از کشور هست. پروژه به عنوان پروژه دوران کارشناسی ارشد و دکترا و یا پروژه ای که بتوانند در آن کار کنند. در این نوشته توضیحاتی در مورد روش های یافتن موقیعت های کاری و تحصیلی در خارج از کشور ارائه می شود. با توجه به اینکه درصد زیادی از دانشجویان کشور به دنبال پروژه تحقیقاتی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا هستند؛ بیشتر توجه این نوشته مربوط به به دست آوردن پروژه برای این گروه هست.

پروژه تحقیقاتی

مشکلات یافتن پروژه

پیدا کردن موضوع مناسب برای دکترا می تواند  یک کار بسیار دشوار باشد. علاوه بر این، پس از اینکه موضوع را پیدا کردید، استادی که در این زمینه کار می کند را باید بیابید. همچنین باید بتوانید برای انجام کار خود تامین کننده مالی پیدا کنید. همه اینها می تواند راه را برای یک برنامه موفق برای کارشناسی ارشد و یا دکترا بسیار پیچیده کند.

شروع راه یافتن پروژه

ابتدایی ترین کار برای یافتن موقعیت دکترا این است که استاد و یا پروژه ای را بیابید که در زمینه تحقیقاتی شما کار می کنند. بهترین مرجع برای به دست آوردن این مورد  مراجعه به مقالاتی هست که در زمینه کاری شما وجود دارد. در این مقالات به اساتیدی که مقاله ها را داده اند می توانید ایمیل بزنید.  اما سوال اینجاست که ار کدام دانشگاه ها باید شروع کرد؟

 

 

بورس تحصیلی

رتبه بندی دانشگاه ها

اولین چیزی که باید هنگام شروع جستجوی خود برای دانشگاه ها انجام شود این است که به رتبه بندی دانشگاهی که موضوع مورد علاقه شما را دارد توجه کنید. در مورد رتبه دانشگاه های دنیا در زمینه های مختلف می توان به سایت QS مراجعه نمود. لیستی از دانشگاه ها بر اساس اولویت ها و نیز رزومه خود ایجاد کنید.  حتما دقت کنید که لیستی که برای تحصیل دکترا انتخاب می کنید متناسب با رزومه شما باشد و به عنوان مثال با رزومه متوسط یا ضعیف سراغ دانشگاه های با رتبه خیلی خوب نروید. در این دانشگاه ها می توانید به دپارتمان مربوطه بروید و با اساتیدی که در زمینه کاری شما فعالیت دارند مکاتبه نمایید.

زمان مناسب اقدام برای دکترا

گرچه اکثر دانشگاه ها اعلام می کنند که بیش از یک دوره برنامه PhD دارند ، اما این فقط شامل نقاط محدودی از نقاط دنیا هست. دانشگاه های اروپایی عموما در کل سال دانشجو می پذیرند در حالی که آمریکا، کانادا و استرالیا عموما دو بار در سال دانشجو می پذیرند ترم پاییزی و ترم بهار. ترم پاییزی از سپتامبر آغاز می شود در حالی که ترم بهار از ژانویه آغاز می شود. بیشتر موقعیت های دکترا با حمایت مالی در ترم پاییزی می باشند و زمان تقاضا برای آن ها عموما دسامبر و نوامبر سال قبل اتمام می یابد.  زمان تقاضا برای ترم بهار عموما تا پایان ماه جولای سال قبل می باشد. بنابراین بهترین زمان برای اقدام برای دکترا تا پایان دسامبر و نوامبر می باشد.

موارد مهم برای گرفتن پروژه

مهمترین موارد برای انتخاب یک دانشجو توسط اساتیدی که پروژه دارند شامل معدل دانشجو، مقالات دانشجو، رمینه کاری مشترک وتوانمندی های خاص مورد نیاز پروژه هست.

روش های یافتن پروژه با حمایت مالی

با توجه به هزینه های بسیار بالای تحصیل و زندگی در اروپا، آمریکا و استرالیا عموم دانشجویان به دنبال موقعیت فوق لیسانس و یا دکترا هستند که دارای حمایت مالی هست. حامی مالی در واقع دانشگاه و یا سازمانی هست که به دانشجو در قبال تحقیقی که انجام می دهد حقوق می دهد.

به طور کلی دریافت موقعیت تحصیلی که به دانشجو بابت تحقیقاتی که انجام می دهد حقوق می دهند به دو صورت امکان پذیر است:

– از طریق دریافت بورسیه تحصیلی

– از طریق دریافت فاند تحقیقاتی

که در ادامه توضیحاتی در این زمینه داده می شود.

بورس تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی

بورسهای تحصیلی انواع متفاوتی دارند که معمولا از سوی دانشگاه ها به منظور تشویق در اختیار تعداد محدودی از دانشجویان مستعد قرار می گیرد. برای دریافت بورسیه تحصیلی باید مستقیم از طریق خود دانشگاه اقدام شود. به این صورت که در بخش Admission برای ثبت نام در دوران دکترا اقدام شود و در آنجا تقاضای بورس تحصیلی نیز صورت بگیرد. در این مرحله عموما اسم استادی که شما می خواهید به عنوان استاد راهنما انتخاب کنید را از شما سوال می کنند. بنابراین قبل از اینکه اقدام به ثبت نام کنید سعی کنید حتما استادی را که در زمینه کاری شما هست پیدا کنید. با او مکاتبه کنید. عنوان پروژه را مشخص و پروپوزال پروژه را آماده کنید تا در موقع ثبت نام ارائه دهید. اطلاعات در مورد ثبت نام عموما در بخش prospective students و international students وجود دارد.

دریافت فاند تحقیقاتی

یک راه حل برای یافتن موقعیت تحصیلی  انتخاب یک پروژه تحقیقاتی با یک موضوع از پیش تعریف شده توسط برخی از دانشگاه ها است. اگر شما موفق باشید، می توانید یک برنامه دکترا از پیش تعریف شده پیدا کنید که کاملا یا بسیار مشابه با موضوعی است که قبلا برای کار تحقیقاتی خود در نظر گرفته اید.

یکی دیگر از مزایای بزرگ این نوع از دکترا این است که در بیشتر آنها شامل بودجه پروژه تخقیقاتی (فاند) کاملا مشخص شده است. این نوع پروژه ها معمولا برای دوره های کامل دکترا یا فوق لیسانس در دسترس هستند. چنین فرصت هایی در دانشگاه های آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، هلند، آلمان، نروژ و دیگر کشورها موجود است.

برای به دست آوردن این پروژه ها محققین می توانند

– در وب سایت های دانشگاهی این پروژه ها را جستجو کنند.این قبیل پروژه های تحقیقاتی عموما در وب سایت دانشگاه در محل هایی با عنوان vacancies و یا phd positions و یا حتی jobs وجود دارند.

– با اساتیدی که در زمینه کاری مشابه آنها کار می کنند تماس برقرار کنند ضمن ارسال رزومه و توضیحات در مورد کار خود از آن ها سوال کنند که آیا فاند دارند یا خیر.

– اقدام از طریق سایت های جانبی مانند:

 1. https://www.phdportal.com/
 2. http://www.scholars4dev.com
 3. https://www.findaphd.com
 4. https://www.jobs.ac.uk/
 5. https://www.scholarshipportal.com/
 6. https://www.postgraduatestudentships.co.uk/
 7. http://www.academicpositions.eu/
 8. http://www.universitypositions.eu/
 9. http://www.phds.org/
 10. http://www.indeed.com/
 11. http://brightrecruits.com/
 12. http://www.academiccareers.com/
 13. http://ec.europa.eu/euraxess/index.cfm/jobs/jvSearch

به جستجوی موقعیت های تحصیلی مورد علاقه خود بپردازند.

منبع: ایروتکس

نظر