IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۱۰/۱۵
مطالب و تازه های مهندسی بدون دیدگاه

تولید کربن از لاستیک بازیافتی

شرکت  Black Bear مبلغ ۵ میلیون یورو را برای بازیافت تایرهای غیر قابل استفاده برای تولید کربن از لاستیک بازیافتی سرمایه گذاری کرده است. از این مواد بازیافتی، برای استفاده در ساخت تایرهای نو،لاستیک های فنی و ایجاد کاور و پوشش ها در نقاط مختلف از جمله کاور های ماشین و… استفاده می شود.

تولید کربن از لاستیک

کربن سیاه، ماده جامد موجود در محصولاتی از جمله رنگ،جوهر و پودر های چاپگر ها هستند که  از طریق احتراق ناقص محصولات نفت سنگین به دست می آیند. بنابراین تولید کربن از لاستیک دارای اهمیت به سزایی هست.

شرکت Black Bear براورد کرده است ۱٫۵ میلیارد تایر در هر سال به اخر عمر خود میرسند که اکثر آنها به صورت غیر اصولی دفع یا سوزانده میشوند.هدف بلند مدت این شرکت این است که همه  لاستیک های غیر قابل استفاده  را به محصولات با ارزش تبدیل کند.  گفته می شود این کار که باعث جلوگیری از تولید گاز کربن دی اکسید میشود و معادل با کاشت یک میلیارد درخت در سال است.

برای رسیدن به این هدف شرکت هلندی Black Bear یک فرآیند ۵ مرحله ای ایجاد کرده است که در آن ابتدا فلز را از تایر ها جدا میکنند و سپس لاستیک را در یک فرایند کربناته کردن از لاستیک کربن سیاه صنعتی به دست می آورند.قسمت پلاستیکی تایر در زیر یک عملیات حرارتی قرار میگیرد و به مولکول های کوچکتر تبدیل میشود که گاز آن کاهش یافته است و قسمت جامد زغالی کربن دار آنها را که جدا شده را به تکه های کوچک گلوله شکل تقسیم میکنند. به این ترتیب تولید کربن از لاستیک امکان پذیر می شود.

نمونه صنعتی اولیه این شرکت در نیدرویرت (یک منطقه مسکونی در هلند) گزارش کرده که توانایی سامان دهی به بیش از ۱ میلیون تایر در سال که میتواند ۵۰۰۰ تن کربن سیاه را که معادل کربن سیاهی است که مشتریان شرکت Akzonbel (شرکت هلندی و چند ملیتی فعال در زمینه تولید مواد شیمیایی و رنگ های نقاشی صنعتی میباشد) نیاز دارند را تولید کند.

این شرکت با مشارکت شرکت بازیافتی Kargo   فعالیت میکند و همچنین قادر به پردازش ۵۰۰۰ سوخت زیستی و ۳۰۰۰ تن فولاد است. سرمایه گذاری های اخیر در شرکت Black Bear مبلغ سرمایه گذاری در این شرکت را به ۱۱ میلیون یورو افزیش داده است.Rob van der Meij ، یکی از سرمایه گذاران در این شرکت میگوید؛Black Bear یک نمونه عالی از یک شرکت اقتصادی است.که با بازیافت کردن کربن سیاه  سهم زیادی در کاهش Co2  دارد و از طرف دیگر باعث می شود که مشکل تایر های خراب، حل شده و به چرخه صنعت بازگردد.

 هزینه کم و کیفیت زیاد محصول پتانسیل شرکت Black Bear است و میتواند نقش بزرگی را در تأثیر مثبت در محیط زیست و ایجاد اقتصاد پایدار و محلی در اطراف زباله های سراسر جهان ایفا کند.

منبع: ایروتکس

نظر