IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۸/۰۷
مطالب و تازه های مهندسی 2 دیدگاه

بهبود عوارض جراحی سینه (mastectomy) با کمک حسگر هوشمند

حسگر هوشمند  میتواند عوارض بعد از عمل سینه (mastectomy) را کاهش دهد

عوارض جانبی که بعضی اوقات پس از جراحی سینه ایجاد میشود را میتوان با استفاده از حسگر هوشمند (Bio-patch) به صورت سریع شناسایی نمود.  ساخت و توسعه این ابزار  توسط یک تیم تحت هدایت دانشگاه امپریال کالج لندن است. صفحه هایی به اندازه ۱۱ در ۱۸ میلیمتر که Bio-patch نامیده میشود به بدن گروهی از بیماران به مدت ۴۸ ساعت پیوند داده میشود تا بعد از عمل سینه به صورت پیوسته سطح اکسیژن اشباع موجود در عضو پیوند داده شده را گزارش دهد. این گزارش یک شاخص کلیدی است که آیا خطر شکست عمل وجود دارد یا نه؟

حسگر هوشمند

طبق گفته پرفسور گوانگ ژونگ یانگ،مدیر مرکز Hamlyn در امپریال کالج لندن،تأمین خون کم و یا شکست عمل جراحی بازسازی سینه میتواند تأثیر زیادی روی بهبود بیمار،عوارض جانبی و سلامت روانی بیمار داشته باشد. پرفسور یانگ سرپرست پروژه حسگر هوشمند برای عمل های جراحی میگوید:نشانه های شهودی شکست عمل معمولاً با تأخیر رخ می دهند و به خاطر آن پیام های مشکوک، بیمار به اتاق عمل بازگردانده میشوند.

حسگرهای هوشمند ما این مشکل را با استفاده از سیستم هشدار از قبل توسط فراهم کردن داده های عینی برای تیم پزشکی حل میکند و آنها را قادر می سازد تا زودتر و راحت تر برای درمان بیماران اقدام کنند. این مساله باعث افزایش آرامش ذهنی بیماران نیز میشود. بیماران به طور معمول بافت خود را برای کمک به بازسازی سینه پس از عمل برداشت سینه اهدا میکنند. این روش میزان موفقیت بالا را ممکن میکند. در عین حال تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی می تواند به کاهش عوارض بعد از جراحی و کاهش میزان شکست در عمل کمک کند.

دستگاه جدید از روش طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز (near-infrared spectroscopy) برای ضبط و انتقال داده های به دست آمده از حسگرهای هوشمند جاسازی شده در  بافت های بدناستفاده می کند.

موفقیت در طول آزمایش ها بدین معنی است که حسگر هوشمند (Bio-patch) می تواند در عرض ۲-۳ سال برای استفاده گسترده کلینیکی، استفاده شود. برای رسیدن به آن هدف، این تیم بین المللی در مرحله بعدی توسعه و تجاری سازی قصد دارد تا حمایت سازمان یا موسسه تحقیقات بهداشت جهانی را بدست آورد. درحال حاضر این دستگاه درحال بررسی برای کنترل بیماری هایی مانندآلزایمر و بیماری مزمن انسداد ریوی است.

این پروژه که توسط سازمان EPSRC  حمایت مالی میشود. این مجموعه پیشرفت های امیدوار کننده دیگری از جمله پیشرفت در ساخت حسگرهایی که میتوان آنهارا در زیر پوست جاسازی کرد تا به طور پیوسته ضربان نبض، دما و میزان اسیدی بودن خون را اندازه بگیرند داشته اند.

منبع: ایروتکس

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده

  1. رضا

    جالب بود

    پاسخ
  2. رضا خاکزاد

    جالب بود

    پاسخ

نظر