IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۷/۰۶
مطالب و تازه های مهندسی بدون دیدگاه

جاده کاهش دهنده آلودگی هوا

جاده ها می توانند به جاذب آلودگی هوا تبدیل شوند.

 جاده های  پوشیده شده با مواد جاذب آلودگی هوا می توانند به محل هایی برای کاهش  آلایندگی و بهبود کیفیت هوا تبدیل شود. وجود آلاینده ها در هوا  باعث مرگ هزاران نفر در سراسر جهان می شوند. در ایران نیز در شهرهای بزرگ مساله آلودگی هوا به معضل بزرگی تبدیل شده است. طرح استفاده از جاده ها برای جذب آلایندگی هوا  یک طرح استراتژی بهبود هوا برای کمک به کاهش آلودگی مشخص شده است. 

محققان دانشگاه Eindhoven در هلند حدود یک هزار متر مربع از بتن جاذب آلایندگی را برای سطح جاده ها آزمایش کرده اند. نتایج بسیار عالی بود. استفاده از جاذب آلایندگی در بتن باعث کاهش ۲۵ تا ۴۵ درصد اکسید نیتروژن (NOx) در جاده ها شد. این به این معنی است که روزها جاده ها و دیگر سازه های بتنی (و غیر بتنی) می تواند برای تمیز کردن هوا استفاده شود.

کاهش آلودگی هوا

بتن تمیز کننده هوا چگونه کار می کند. 

گازهای خروجی خودرو شامل اکسید نیتروژن (NOx) هستند که باعث باران و دود اسیدی می شوند. جاده پاک کننده هوا شامل دی اکسید تیتانیوم، ماده فوتوکاتالیستی است که اکسید نیتروژن را از هوا حذف می کند و با کمک نور آفتاب به نیترات بی ضرر تبدیل می شود. سپس نیترات به وسیله باران شستشو می شود. این ماده همچنین دارای مزیت دیگری است: آنها جلبک ها و خاک را از بین می برند، به طوری که همیشه تمیز می شوند. 

دی اکسید تیتانیوم اکسید طبیعی تیتانیوم (TiO2) است و در رنگ سفید، کرم های ضد آفتاب، رنگ مواد غذایی و غیره استفاده می شود. در مورد نیترات ها، NOx به طور طبیعی تجزیه می شود، بنابراین نباید به این مشکل افزوده شود.  این مواد را می توان با استفاده از آسفالت معمولی برای استفاده از جایی که نمی خواهید یا نیاز به یک جاده بتونی ندارید، نیز مخلوط کنید. 

منبع: ایروتکس

نظر