IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۵/۰۱
سایر مطالب ۱ دیدگاه

مصاحبه شغلی عالی

یکی از دغدغه های اصلی هر مهندس برگزاری موفقت آمیز یک مصاحبه شغلی هست که بتواند شفل مناسب را بگیرد. اگر چه سطح دانش، تجربه و توانمندی های فرد نقش اساسی در پذیرفته شدن در یک مصاحبه شغلی را دارد در عین حال رعایت نکاتی ساده می تواند شانس موفقیت را افزایش دهد. در صورتی که برای مصاحبه شغلی برای استخدام در جایی آماده می شوید رعایت موارد زیر می تواند کمک بزرگی به شما برای گرفتن شغل بکند.

مصاحبه شغلی 0

در مورد صنعت و شرکت مربوطه تحقیق کنید.

یک مصاحبه کننده در طی مصاحبه شغلی ممکن است بپرسد که چگونه موقعیت شرکت را در صنعت می بینید، چه کسانی رقبا هستند، چه مزیت رقابتی شرکت دارد. بنابراین حتما وضعیت شرکتی که برای مصاحبه شغلی در آن دعوت می شوید را در صنعت بررسی کنید.

نقاط مثبت خود را به درستی بیان کنید و دلایلی که این کار را می خواهید بگویید.

آنچه که شما را بهترین نامزد برای موفیت در مصاحبه شغلی و در نهایت استخدام در این موقعیت شغلی می کند را بدانید و راجع به آن توضیح دهید. آماده باشید که به مصاحبه کننده بگویید که چرا این کار را می خواهید مثلا بگویید به چه چیزی در مورد این شغل علاقه دارید، چه مزایایی را ارائه می دهید که برای کارفرما ارزشمند است و بگویید چه توانایی هایی برای انجام آن شغل لازم است.

مصاحبه شغلی 1

نگرانی های مصاحبه کننده را پیش بینی کنید.

همیشه تعداد متقاضیان استخدام از تعداد فرصت های شغلی بیشتر است. بنابراین مصاحبه دهندگان به دنبال راه هایی هستند تا برای هر مصاحبه شغلی  لیست انتخاب متقاضیان را کم کنند. خودتان را جای مصاحبه کننده قرار دهید و از خودتان بپرسید که چرا آنها ممکن است نخواهند شما را استخدام کنند و سپس دفاع خود را آماده کنید.

برای سوالات متداول استخدام آماده شوید.

در هر کتاب آمادگی برای مصاحبه شغلی فهرستی از تعداد بسیاری پرسش های معمول مصاحبه ها است. با توجه به سن و موقعیت خود فکر کنید که کدام سوالات احتمالا بیشتر از شما پرسیده می رسد. سپس پاسخهای خود را آماده کنید تا در روز مصاحبه شغلی آمادگی کافی داشته باشید.

سوالات خود را برای مصاحبه کننده مطرح کنید.

برای مصاحبه تعدادی سوال برای پرسیدن از مصاحبه کننده آماده کنید. سوالاتی که نشان از دانش شما از شرکت و همچنین جدی بودن شما برای استخدام در موقعیت کاری باشد. مصاحبه کنندگان همیشه از شما می پرسند که آیا شما سوالی دارید. اگر بگویید “نه، نه واقعا”، ممکن است نتیجه بگیرد که شما به کار و یا شرکت علاقه مند نیستید. یک سوال کلی همه جانبه این است: “اگر بتوانید کاندیدای ایده آل برای این موقعیت را در مصاحبه شغلی انتخاب کنید از او چه انتظاراتی دارید؟”.

تمرین، تمرین، تمرین.

قبل از مصاحبه شغلی آمادگی پاسخ به این سوال که “چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟” را به طور کامل داشته باشید. پاسخ خود را بسیار نرم و صریح بیان کنید. این فقط با تمرین بسیار به دست می آید.

موفقیت را در پنج دقیقه اول به دست آورید.

برخی مطالعات نشان می دهد که مصاحبه کنندگان در پنج دقیقه اول مصاحبه شغلی درباره کاندیداها تصمیم گیری می کنند. سپس بقیه مصاحبه ها را دنبال می کنند تا تصمیم گیری را تایید کنند. پس چه می توانید در آن پنج دقیقه برای عبور از دروازه انجام دهید؟

با انرژی و شور و شوق باشید و از مصاحبه کننده برای زمانی که در طی مصاحبه شغلی گذاشته تشکر کنید. همچنین، با یک نظر مثبت در مورد شرکت شروع کنید چیزی شبیه “من واقعا منتظر این جلسه بودم”

خود را در جایگاه مصاحبه کننده قرار دهید.

بسیاری از مصاحبه کنندگان مصاحبه شغلی را به عنوان جلسه ای در نظر میگیرند که کاندیداها میخواهند مسایل بی ارتباط با مصاحبه را بیان کنند. بنابراین وظیفه مصاحبه کننده این است که بحث را در چهار چوب مصاحبه نگه دارد.پس شما باید به گونه ای رفتار کنید که نشان دهد که شما و مصاحبه کننده در یک طرف میز هستید. شما می توانید در مصاحبه شغلی چیزی ساده به عنوان “من خوشحالم که فرصتی برای یادگیری بیشتر در مورد شرکت شما دارم. امیدوارم در طی این مصاحبه بیشتر در مورد من بدانید.”

با رعایت ادب رفتار کنید.

در طول مصاحبه شغلی رعایت ادب را حتما انجام دهید البته مودب بودن، انعطاف پذیری نیست. مصاحبه مانند هر مکالمه دیگری است. نیاز نیست که فقط صبر کنید تا مصاحبه کننده از شما سوال کند شما هم می توانید با اون صحبت کنید و سوال مطرح کنید.

آماده پاسخگویی به سوالات غیرقانونی و نامناسب باشید.

سوالات مصاحبه شغلی در مورد نژاد، سن، جنس، مذهب، وضعیت تاهل، و جهت گیری جنسی، نامناسب است و در بسیاری از نقاط دنیا غیر قانونی است. با این وجود، ممکن است از شما سوال شود. در مواجهه با این سوالات می توانید آن را به سادگی با یک سوال پاسخ دهید”من مطمئن نیستم که این سوال چگونه به درخواست من مربوط است”.

توانمندی های خود را عرضه کنید.

در هر فرصتی طی مصاحبه شغلی ، مصاحبه کننده را از توانایی های خود آگاه کنید در واقع شما باید خودتان را به بهترین نحو عرضه کنید. اگر شما خیلی خوب باشید ولی نتوانید خود را به خوبی عرضه کنید موقیعت شغلی را از دست خواهید داد.

مثبت فکر کنید و مثبت رفتار کنید.

هیچ کس شکایت کننده را دوست ندارد، بنابراین در مصاحبه شغلی تجربه های منفی خود را بیان نکنید.

روی نکات مثبت کار تمرکز کنید.

در طول مصاحبه خود را مشتاق به انجام کار نشان دهید و روی نکات مثبت تمرکز کرده راجع به آن ها صحبت کنید.

یک کپی از رزومه خود را برای هر مصاحبه شغلی همراه داشته باشید.

وقتی به مصاحبه شغلی می روید، نسخه ای از رزومه خود را همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز ارایه دهید.

نگران نباشید.

با اعتماد به نفس کامل بدون نگرانی مصاحبه را انجام دهید. اعتماد به نفس شما نشان دهنده اطمینان شما از تواناییتون برای انجام کار است.

به پرسش “در مورد خودتان به من بگویید” قبل از مصاحبه شغلی فکر کنید.

بسیاری از مصاحبه کنندگان مصاحبه ها را با این سوال آغاز می کنند. پس چگونه باید پاسخ دهید؟ شما می توانید به مواردی در مورد محل تولد، شغل والدین، دوران تحصیلی و کاری و … اشاره کنید.

آراسته باشید و واضح صحبت کنید.

لباس مناسب بپوشید، به وضوح صحبت کنید، عطر و ادکلن بزنید. از دست دادن محکم غافل نشوید.

برای بیان تجربه خود در زمینه های گوناگون آماده باشید.

امروزه یکی از شایع ترین شیوه های مصاحبه شغلی این است که از مردم بخواهید تجربیات خود را در موقعیت خاص بیان کنند. از شما ممکن است خواسته شود در مورد زمانی که تحت شرایط بسیار سخت قرار گرفته اید صحبت کنید. نحوه برخورد با مشکل و یا تصمیم خود را که تحت فشار و با اطلاعات محدودی گرفته اید بیان کنید.
در طی مصاحبه شغلی رفتارهایی که مدیر استخدام احتمالا به دنبال آن است را پیش بینی کنید. سپس به بیان حداقل یک نمونه از مواردی که شما آن رفتار را نشان دادید بپردازید. در نهایت یک داستان برای هر نمونه مثال بزنید.

پس از پایان مصاحبه شغلی ایمیل بزنید و یا یادداشت خوب بگذارید.

پس از هر مصاحبه شغلی ، یک تشکر از مصاحبه کننده انجام دهید. می توانید حتی ایمیل بزنید و یک یادداشت خوب بگذارید و سپاسگزاری کنید.

تسلیم نشوید.

اگر مصاحبه بدی برای یک موقعیت شغلی ایده آل که واقعا فکر می کنید برای شما مناسب است انجام داده باشید تسلیم نشوید. یک یادداشت یا یک ایمیل برای مصاحبه کننده بفرستید تا او بداند که چرا شما فکر می کنید برای این شغل مناسب هستید.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک در مجله معتبر forbes هم سری بزنید.

به ایروتکس بزرگترین بانک مهندسین، شرکت های فنی مهندسی و پروژه های کشور ملحق شوید

 

مصاحبه شغلی 4

1 دیدگاه برای این مطلب

  1. دایانا

    ممنون از متنتون خیلی ساده و مفید بود

    پاسخ

نظر