IRAN OUTSOURCING
TECHNICAL SOLUTIONS

بلاگ

ایروتکس
۱۳۹۷/۰۴/۱۷
سایر مطالب 6 دیدگاه

فریلنس چیست و فریلنسر کیست ؟

چگونه با استفاده از فریلنس بدون نیاز به استخدام نیروی کار ثابت فعالیتهای شرکتی و کاری خود را با هزینه کمتر و راندمان بیشتر انجام دهیم ؟

برون سپاری در واقع تفویض برخی از وظایف و اهداف بخش‌های مختلف سازمان به افراد یا شرکت‌هایی خارج از آن می باشد. این افراد و سازمان ها در صنعت مورد نظر از تخصص کافی برخوردار هستند. بنابراین میتوانند با هزینه کمتری وظایف مورد نظر را انجام می‌دهد. به عبارت دیگر، برون‌سپاری نشان‌دهنده نوعی استراتژی است که برای ارائه‌دهندگان خدمات در این حوزه که دارای تجربه و تخصص کافی هستند برخی قابلیت‌ها را فراهم کرده و آنها را به شرکای ارزشمندی تبدیل می‌کنند. به طور خلاصه برون سپاری انجام فعالیت‌های شما را بهتر، سریع‌تر و ارزان‌تر می‌کند. یکی از مقوله های بسیار مهم و جدید که به سرعت در حال رشد می باشد برون سپاری با استفاده از  فریلنس می باشد. در این مقاله به توضیحات کلی در مورد برون سپاری و فریلنس و ارتباط این دو پرداخته می شود و در نهایت اطلاعات و آماری از رشد بسیار سریع فریلنس در اقتصاد جهانی ارایه می گردد. مشاهده می گردد که فریلنس رشد بسیار سریع در آمریکا و به خصوص در اروپا داشته و به دلایل رشد فریلنس پرداخته می شود. شایان ذکر است که فریلنس به آزاد کاری ترجمه شده است.

دلایل برون سپاری

 

فریلنس

freelance

دلایل زیادی وجود دارد که یک شرکت ممکن است اقدام به برون سپاری پروژه های خود کند. برخی از دلایل رایج عبارتند از:

 • انجام سریع تر کار

روشن است که زمان تعریفی دیگر از پول است و هدف هر شرکت و سازمانی درآمدزایی سریع است. فریلنسر ها در زمینه‌ای خاص مهارت و تجربه داشته  و در عین حال ابزارهای مورد نیاز جهت به پایان رساندن سریع‌تر پروژه‌ها را در اختیار دارند.

 • افزایش راندمان

این شرکت ها از دانش و آگاهی کافی و تخصص لازم در حوزه مورد نظر برخوردار هستند. به احتمال زیاد چندین پروژه مشابه را قبلا انجام داده‌اند و به خوبی می‌دانند که جهت انجام و تکمیل سریع پروژه دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارند. ضمن آنکه با توجه به اینکه معمولا در یک فرآیند فریلنس پرداختها بر اساس کار تکمیل شده صورت می پذیرد بنابراین فریلنسرها برای دریافت حق الزحمه توافق شده خود زمان و کیفیت را در ارایه کار در نظر میگیرند.

 • کمبود منابع

حتی اگر برخی شرکت‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای خاص باشند ممکن است دسترسی به فناوری‌های خاص امکان‌پذیر نباشد در این موارد برون سپاری کمک بزرگی می کند.

 • کاهش و کنترل هزینه ها

این مهم‌ترین دلیل تمایل سازمان‌ها برای برون‌سپاری فعالیت‌ها است. مشخص است که شرکت‌ها برای انجام باکیفیت پژوهش‌های توسعه، بازاریابی و راه‌اندازی به منابع مالی  نیاز دارند. فریلنسر ها تمامی اینها را با هزینه‌ای کمتر و  مزایای بیشتر برای شما انجام می‌دهند. ضمن اینکه هزینه های حقوق و دستمزد استخدام نیروی ثابت و گرفتاری های آنرا نیز را برای شما به شدت کاهش میدهند.

 • افزایش تمرکز بر فعالیت های اصلی

شرکتی که تمرکز بر جزئیات را به متخصصان محول کرده و خود به اهداف و امور مهم رسیدگی می‌کند همواره موفق‌تر است.

 • دسترسی به منابع، فناوری‌های نوین و تخصصی

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات برون‌سپاری در کنار دارا بودن تخصص در حوزه‌ای خاص، همواره در بخش‌های پژوهشی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این به آن معنا است که آنان این منابع را در اختیار هر آن کس که تمایل به پرداخت هزینه‌ای جهت استفاده از آن دارند، قرار می‌دهند.

 • کاهش ریسک

ثابت شده است که شرکتی که به‌دنبال یک شریک است انعطاف‌پذیر شده و آماده پذیرش هرگونه تغییری از سوی اقتصاد مدرن است. خطرات این سرمایه‌گذاری مطمئنا به دلیل تخصص موجود کاهش می‌یابد. علاوه بر این لغو پروژه در صورت اثبات نبود کارآیی به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در داخل سازمان، امری ساده است.

 • آموزش نیروهای داخلی

با برون سپاری کار افراد شما می‌توانند در کنار نیروهای دیگر کار کنند و توانایی‌هایی را که نیاز دارند فرا بگیرند.

 

اگر چه برون سپاری مزایای فراوانی به همراه دارد ولی برای برون سپاری موفق باید الزامات خاصی در نظر گرفته شود. کاهش هزینه ها یا کاهش تعداد کارمندان اغلب دلایل اصلی برون سپاری پروژه ها در گذشته بود در حالی که امروزه برون سپاری بیشتر به دلایل استراتژیک و با تمرکز بر به وجود آوردن ارزش افزوده برای سازمان در عین استفاده از توانایی های اصلی آن صورت می گیرد.

 

معایب  برون سپاری

برون سپاری در تئوری، ارائه خدمات با کیفیت با کمترین هزینه تعریف شده است. با این حال، این به آن معنا نیست که در صورت برون‌سپاری همه چیز به صورت کامل انجام می‌گیرد و شما از باکیفیت‌ترین خدمات بهره‌مند می‌شوید.

 

در عین داشتن مزایای فراوان، برون سپاری معایبی رو هم میتواند داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • کاهش امکان نظارت و مدیریت بر فعالیت
 • ایجاد وابستگی به سازمان خارجی
 • امکان افشای اطلاعات طبقه شده سازمان
 • کاهش احساس امنيت شغلي در کارکنان سازمان
 • افزايش هزينه‌های اوليه
 • نياز به سازماندهي يک تيم براي نظارت بر تامين كننده
 • تغيير ماهيت هزينه‌ها
 • دشواری بازگشت به شرایط پیش از برون سپاری

 

نیازمندی های برون سپاری موفقیت آمیز

برای رسیدن به اهداف مورد نظر در برون سپاری باید اصولی رعایت شود. برخی از موارد مورد نیاز برای یک برنامه برون سپاری موفقیت آمیز شامل موارد زیر است:

 • واضح بودن اهداف
 • برنامه ریزی دقیق
 • انتخاب مناسب فریلنسر
 • مدیریت ارتباط بین شرکت ها
 • قرارداد صحیح
 • تعریف صحیح و به موقع درذاختهای مالی
 • برقراری ارتباط با ذینفعان
 • حمایت و مشارکت شرکت اصلی
 • توجه دقیق به پرسنل
 • توجیه مالی کوتاه مدت

ارتباط و پشتیبانی پیوسته برای یک فرایند برون سپاری  موفق بسیار مهم است. برون سپاری، باید از سطح بالای یک شرکت باشد و مدیران ارشد باید اهداف برون سپاری را به وضوح در نظر بگیرند.

عمل برون‌سپاری به امری شایع تبدیل شده است و یکی از سودآورترین فعالیت‌های جهان امروزی به‌شمار می‌رود. در کنار حواشی حاصل از رکود اقتصادی، این روش به نظر یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای شرکت‌هایی است که در فکر ارائه خدمات با کیفیتی هستند که در عین حال حداقل هزینه‌ها را برای آنها به همراه دارد.

 

امروزه برون‌سپاری در حوزه‌های مختلفی انجام می‌شود مانند طراحی – بازاریابی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات و فروش. بنابراین نمی‌توان اهمیت حضور شرکت‌ها و افراد فعال در حوزه برون‌سپاری را نادیده گرفت. توسعه برون‌سپاری نشانه‌ای از تغییرات در اقتصاد آینده است، تعدد شرکت‌هایی که در سراسر جهان در حال همکاری با یکدیگر هستند نشان‌دهنده این نکته است که توسعه فناوری‌های مدرن و استفاده از اینترنت برای صنعت برون‌سپاری سودمند است. انتخاب منبع برون‌سپاری باید به طور دقیق انجام شود و از نظر اقتصادی توجیه شده باشد.

یکی از مهمترین و بزرگترین زمینه های برون سپاری مربوط به پروژه های فنی مهندسی هست. شرکت های فنی مهندسی بسیاری در دنیا روی پروژه های گوناگون در زمینه های مختلف مانند مهندسی مکانیک، برق، صنایع، عمران، مکانیک، کامپیوتر، شیمی، نفت، مهندسی پزشکی و … کار می کنند. در کنار شرکت های فنی مهندسی، مهندسین و متخصصین فراوانی نیز در دنیا پروژه های فنی مهندسی را در نقاط مختلف انجام می دهند. مهندسینی که بعضا ترجیح می دهند به جای کار در شرکت برای خود و در محیط مورد علاقه خود مانند محیط منزل کار کنند. این دست متخصصین، فریلنسر نامیده می شوند که مهندسین فریلنسر در واقع در زمره پر مشغله ترین و پردرآمدترین فریلنسر ها می باشند.

فریلنسر کیست؟

فریلنسر

مفهوم فریلنسر یا آزادکار، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است. ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

تعداد فریلنسرها و میزان رشد آزادکاری در سال‌های اخیر

طبق آمار تا سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۳ میلیون نفر در ایالات متحده به عنوان فریلنسر کار می‌کردند. یعنی بیشتر از ۳۵ درصد تمامی نیروی کار بازار. این نشان دهنده رشد روز افزون بازار فریلنس می باشد. در عین حال این همه‌ی ماجرا نیست.

طبق آمارهای منتشر شده از اتّحادیه‌ی اروپا, تعداد فرینسرها در کشورهای عضو این اتّحادیه از ۶٫۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴, به ۸٫۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۳ رسیده. یعنی ۴۵% رشد در بازار فریلنس در اروپا. این عدد نشان میدهد که فریلنسینگ بیشترین سرعت رشد را در میان تمامی گروه‌های حاضر در بازار کار اروپا را به خود اختصاص داده است.

 

میزان درآمد فریلنسرها

طبق آمار منتشر شده, فعّالیّت‌های فریلنسرها  ۷۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به اقتصاد ایالات متّحده افزوده است. طبق گفته سایت‌ upwork.com در سال ۲۰۱۶، فریلنسرها ۱ تریلیون دلار درآمد داشته اند که معادل ۱۱٫۸برابر بودجه‌ عمومی ایران در سال ۱۳۹۶ خورشیدی است. این عدد حتی برای اقتصاد آمریکا هم عدد بزرگی است و نشان‌دهنده‌ این است که بازار فریلنسینگ نقشی بزرگی ‌را در اقتصاد دنیا بازی می‌کند. با افزایش تعداد فریلنسرها و افزایش اندازه‌ بازار آن در بخش‌های مختلف, این عدد در سال‌های آینده حتی از این مقدار هم فراتر خواهد رفت. این نوع از اشتغال، به تازگی در کشور ما، ایران نیز جا افتاده و متأسفانه به همین دلیل آمار دقیقی از جمعیت آزادکاران در حوزه‌های مختلف در دست نیست. با این حال، به طور قطع می‌توان گفت در ایران نیز با افزایش روز به روز فریلنسرها مواجهیم.

 

فریلنسرها و برون سپاری پروژه

در نگاهی گسترده تر متخصصین و شرکت هایی که پروژه های کارفرمایان را که برون سپاری شده است انجام می دهند می توانند در قالب شرکت و متخصصین فریلنسر شناخته شوند. مهندسین، شرکت های فنی مهندسی، حسابداران، بازرگانان و سایر متخصصین نیز می توانند در دنیای فریلنس تعریف شوند.

فریلنسرها به دلیل آنکه خود محل کار خویش را انتخاب می کنند و در محیط مورد علاقه خود و فارغ از مرزبندی های کشورها کار می کنند راندمان بسیار خوبی می توانند داشته باشند. بنابراین فریلنس جذابیت های به سزایی دارد.

محدودیتی برای قرارگیری در دنیای بزرگ فریلنس وجود ندارد و فریلنسرها میتوانند پروژه را درجاهای مختلف دنیا انجام دهند در حالیکه در آنجا حضور فیزیکی ندارند.

با توجه به آمار منتشر شده از افزایش تعداد مهندسین فریلنسر و حجم پروژه های انجام شده توسط آن ها می توان به این رسید که استراتژی برون سپاری با  فریلنس و با کمک فریلنسرها و شرکت های فریلنسر شکل جدیدی به خود گرفته است و در آینده بیشتر ازفریلنسرها و تاثیر آنها در اقتصاد جهانی خواهیم شنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کار فریلنس می توانید به سایت فریلنسر که یکی از بزرگترین سایت های اینترنتی فعال در این زمینه هست سری بزنید.

چنانچه تمایل به استفاده از خدمات ایروتکس در زمینه فریلنس دارید به عنوان کارفرما از این لینک : ثبت نام کارفرما و به عنوان فریلنسر از اینجا : ثبت نام فریلنسر شروع کنید.

6 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده

 1. مینا

  کجا میشه این نوع پروژه ها رو پیدا کرد؟ توی ایران جدید این بحث؟

  پاسخ
  • admin

   ممنون از پیامتون.
   داخل سایت ایروتکس می تونید این قبیل پروژه ها رو ببینید

   پاسخ
 2. ترجمه

  مطلب خوب و مفیدی بود. ممنون از شما.
  خداقوت

  پاسخ
  • admin

   موفق باشید

   پاسخ
 3. رضا

  در مورد شرکت ها هم همچین موضوعی هست؟

  پاسخ
  • ایروتکس

   بله در واقع به نوعی میشه گفت شرکت های پیمانکاری به عنوان فریلنس عمل می کنند.

   پاسخ

نظر